Oslobodenie tepelných čerpadiel a vyvlastňovanie pozemkov pod vodnými stavbami
Slovenská legislatíva v oblasti vodného zákona prešla v posledných mesiacoch zásadnými zmenami, ktoré ovplyvnia energetické aj vodohospodárske projekty. Národná rada SR prelomila veto prezidenta a opätovne schválila novelu zákona č. 364/2004 Z. z. o vodách, ktorá sa dotýka viacerých dôležitých oblastí.
Jednou z hlavných zmien je oslobodenie tepelných čerpadiel typu voda-voda od poplatkov a povolení. Na tieto čerpadlá, využívajúce podzemnú vodu, nebude potrebné osobitné povolenie na osobitné užívanie vôd za odber a vypúšťanie podzemnej vody. Legislatívna úprava má za cieľ podporiť širšie využívanie tepelných čerpadiel, čo prispieva k prechodu Slovenska na čistú energiu a je súčasťou Plánu obnovy SR. Oslobodenie od poplatkov zároveň odstráni prekážky, ktoré bránili väčšej inštalácii týchto zariadení. Cieľom je zdvojnásobiť počet inštalácií tepelných čerpadiel v najbližších piatich rokoch, čo bude mať pozitívny dopad na znižovanie emisií a efektívnejšie využívanie obnoviteľných zdrojov energie.
Ďalšou zásadnou zmenou, ktorú novela prináša, je možnosť vyvlastnenia pozemkov pod vodnými stavbami vo vlastníctve štátu. Toto opatrenie je zamerané na pozemky, ktoré ešte neboli majetkovo usporiadané a na ktorých sa nachádzajú vodné stavby, ako sú priehrady, hrádze, rybníky či stavby na ochranu pred povodňami. Vyvlastnenie bude možné v rámci verejného záujmu, s cieľom zabezpečiť, aby dôležité vodohospodárske projekty mohli byť realizované bez právnych prekážok. Tento proces môže prebiehať až do roku 2045.
Novela sa bude vzťahovať výlučne na vodné stavby vo vlastníctve štátu, pričom stavby vlastnené súkromnými subjektmi nebudú podliehať tomuto režimu. Poslanci parlamentu prijali túto novelu spolu so zmenami navrhnutými prezidentom Slovenskej republiky Petrom Pellegrinim, ktorý zákon predtým vetoval. Prezident žiadal vypustenie ustanovenia týkajúceho sa zmien vlastníctva ciest druhej a tretej triedy prechádzajúcich cez vodné stavby, čo považoval za možné porušenie Ústavy SR.
Zmeny v zákone o vodách tak predstavujú dôležitý krok v oblasti energetickej účinnosti a vodného hospodárstva, ktoré majú potenciál priniesť Slovensku dlhodobé environmentálne a ekonomické výhody.